Hlavní téma: Kyberbezpečnost
VYŠLO: 14.4.2016
Články označené prošly odborným recenzním řízením. Články označené firemním logem jsou komerčními prezentacemi.
Obsah článku zobrazíte kliknutím na jeho název
Magická síla pojmu 'kybernetická bezpečnost'
Úvodník Jaroslava Dočkala.Přečtěte si úvodník DSM ZDARMA! Stáhnout si ho můžete zde:
Šéfredaktor diskutuje s Dušanem Navrátilem
Dlouholetý ředitel NBÚ v rozhovoru hovoří o zkušenostech s uplatňováním ustanovení zákona o kybernetické bezpečnosti v praxi, fungování spolupráce mezi vládního CERT a národního CSIRT týmu a nutnosti změn regulace v souvislosti se zapracováním evropské kyberbezpečnostní směrnice NIS. Zamýšlí se také nad problematikou vlastnictví kritické infrastruktury státu, či situací kolem dohody s USA o ochraně osobních údajů nahrazující tzv. 'Safe Harbour'.
Prováděcí předpisy k zákonu o kybernetické bezpečnosti – část V.
Vladimír Smejkal
Pátá část článku navazuje na předchozí výklad vyhlášky č. 316/2014 Sb., o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních a o stanovení náležitostí podání v oblasti kybernetické bezpečnosti. Na příkladech z praxe ukazuje různě přístupy k informačním systémům veřejné správy a požadavkům na jejich bezpečnost dle aktuálně platných zákonů a vyhlášek a popisuje také situace současné působnosti více předpisů.
Bezpečnost jako služba, nová dimenze vnímání informační bezpečnosti
Jiří Sedlák V kontextu zákona o kybernetické bezpečnosti článek rozebírá možnosti poskytování informační bezpečnosti jako služby. Popisuje možné přístupy a výzvy pro subjekty s malou předchozí zkušeností se strategickým řízením informační bezpečnosti a detailněji se zabývá přístupem a přínosy služby Security Expert Center.
Mýty a pravdy - tentokrát o bezpečnosti mobilních zařízení
Richard Michálek
Autor rozebírá řadu panujících domněnek a 'mýtů' o zabezpečení mobilních zařízení a návrhu bezpečnostních opatření zahrnujících prostředí s mobilními prvky. Apeluje na používání zdravého selského rozumu při budování informační bezpečnosti a kritickému myšlenkovému přístupu k některým převažujícím omylům při zabezpečování citlivých informací.
Forenzní analýza mobilních telefonů – část I.
Jakub Kothánek, Jaroslav Kothánek
První část série článků o forenzní analýze mobilních telefonů vysvětluje právní rámec pro takovou analýzu, kritické a problematické body platné legislativy v rámci životního cyklu forenzního zkoumání. Ukazuje a prakticky popisuje právní i technické kroky, které musí expert provádějící analýzu splnit, aby mohlo dojít k platnému zajištění důkazního materiálu prostřednictvím vytěžení informací, které mobilní telefon může obsahovat.
Efektivní kybernetická obrana – hledáme kvalitní obránce – část II.
Pavel Klimeš
V dalším díle miniseriálu o kybernetické obraně se článek věnuje nelehkému úkolu budování a posilování bezpečnostních týmů. Autor popisuje odborné požadavky kladené na členy moderních a efektivních bezpečnostních týmů a způsoby, jak takové odborníky získávat, vychovávat a také příslušně motivovat. Článek rovněž ukazuje možné kariérní cesty, které dnes ve světě kybernetické bezpečnosti mohou fungovat.
RUBRIKY
- Virová stránka
- Metamorfosa – Etika komunikace mezi veřejnou a privátní sférou aneb Komunikace a svoboda
- Konference
- Normy a publikace
- Společnosti
- Právní rubrika
- Management summary
- Tiráž