MARTIN KAŠŠA
Ing. Martin Kašša vystudoval Fakultu hospodářské informatiky na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. Už v době studií pracoval ve společnosti Slovalco a.s., kde postupně prošel několika pracovními pozicemi, od roku 2007 pracuje na pozici manažer pro trvalé zlepšování a zastřešuje i oblast projektového řízení. V roce 2010 vedl projekt Implementace BCMS. Vybudovaný manažerský systém řízení kontinuity činností byl certifikovaný společností Det Norske Veritas v únoru 2011 podle BS 25999:2. Jedná se o první certifikaci BCMS na Slovensku a v České republice.
LIBOR ŠIROKÝ
Ing. Libor Široký, CISM, CRISC od ukončení vysokoškolského studia na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v roce 2000, pracuje jako samostatný konzultant ve společnosti Risk Analysis Consultants, spol. s r. o., kde se zabývá především oblastí business continuity managementu. V současnosti řídí projekty přípravy dvou společností na získání certifikace podle BS 25999-2:2007.
KRIZOVÉ PLÁNY KDYŽ JDE O MINUTY
Záměrem příspěvku je přiblížit postup implementace systému řízení kontinuity činností (BCMS – Business Continuity Management System) v největší hliníkárně ve střední Evropě. Slovenský hliníkárenský kolos Slovalco se rozhodl přistoupit k zavedení BCMS podle BS 25999-2:2007 počátkem roku 2010. Projekt přípravy probíhal po celý zbytek roku 2010, certifikační audit proběhl v lednu 2011 a jedná se o první Slovenskou certifikaci BCMS. Nedílnou součástí implementace byla integrace nového systému řízení BCMS do stávající struktury IMS (QMS, EMS, OHSAS, ISMS). Cílem implementace BCMS bylo identifikovat požadavky a potřeby pro zajištění kontinuity a obnovy hlavních výrobních procesu společnosti Slovalco v případe jejich narušení nebo přerušení. S ohledem na typ podniku a specifický charakter výroby bylo zejména nutné se detailně věnovat postupům zvládání mimořádných událostí. Bylo nezbytné upravit stávající strukturu reakcí na incidenty, nastavit postupy krizového řízení a schválit komunikační strategie. Nová koncepce zvládání incidentu byla sladěna s požadavky BS 25999-2, existující havarijní postupy byly verifikovány a zahrnuty do cílového konceptu BCMS. Byla vytvořena tříúrovňová struktura řízení incidentu; operativní, taktická a strategická. Příprava plánu kontinuity a obnovy výrobních procesů byla od počátku koncipována se znalostí toho, že i krátkodobé přerušení (v rádu desítek minut) hlavních výrobních procesů může být pro společnost doslova fatální. Pro případ rozsáhlejších incidentů, kdy může dojít k přerušení více procesů současně, bylo nutné stanovit priority obnovy procesu a souvisejících zdrojů již ve fázi plánování. Východiskem pro určování priorit obnovy byla provedená analýza dopadu spolu s hodnocením rizik, která mohou být příčinou narušení hlavních výrobních a podpůrných procesů.