Praktické zkušenosti s implementaci Blockchain pro bankovní použití
Blockchain už dnes není potřeba představovat, ale každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného. Někdo mluví o technologii, někdo o souboru nástrojů vedoucích k decentralizovanému použití aplikací.
Proč se rozhodnout implementovat blockchain? Co nás k tomu vede? Chceme jít s proudem a nebýt pozadu při vytváření inovací, nebo se snažíme implementovat řešení podle skutečně cílených parametrů? Jaké jsou její hlavní výhody vůči standardnímu centralizovanému použití databází?
Nabízíme pohled do praktických zkušeností s implementaci blockchain založené na technologii Hyperledger Fabric v bankovním prostředí. Budeme pojednávat o průběhu realizace projektu vytvoření sdílené databáze v rámci implementace ATM transakcí, společně s vytvořením smart kontraktů, jakožto rozhraním mezi jednotlivými stranami vytvářejícími transakce mezi sebou, nebo v rámci zajištění historie transakcí a stavů.
Proč jsme se rozhodli implementovat blockchain jakožto decentralizovaný přístup k transakcím? Ukážeme, jakým způsobem jsme se rozhodli provést implementaci a na co všechno jsme v rámci ověřování konceptu přišli. Co je nutné udělat k tomu, abychom dokázali takový systém využít, jak z pohledu implementace, bezpečnosti, ale hlavně i z pohledu provozu a integrace.
Je to skutečně tak převratná technologie, jak o blockchain každý mluví?
Roman Cinkais
Roman Cinkais vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu na Karlově Univerzitě v Praze, kde se začal věnovat matematickým metodám informační bezpečnosti. V tomto směru pokračoval jako specialista na informační bezpečnost. Jeho hlavním zaměřením je analýza bezpečnostních požadavků v informačních systémech, jako i návrh opatření a ochran v rámci nových i existujících systémů a technologií. Kromě informační bezpečnosti se věnoval i algoritmickému obchodování na kapitálových trzích.
Roman je spoluzakladatel a bezpečnostní expert společnosti 3Key Company, která poskytuje služby a produkty spojené s informační bezpečnosti s jednoduchým cílem. Ochrana kritických aktiv by neměla být komplexní a nákladná úloha bez dosažení požadovaných výsledků.
Úzce spolupracuje také se společnosti Diebold Nixdorf jako vedoucí konzultačních služeb informačních technologií a zajištění kvality vytvářených řešení. Mezi jeho zaměření patří vytváření opatření pro zabezpečení dat a informací zejména v technologiích veřejného klíče, více faktorové autentizace, biometrie a kryptografické správě klíčů.
V rámci spolupráce a certifikovanými a regulovanými společnostmi získal hluboké znalosti bezpečnostních standardů, jako jsou bezpečnostní normy ISO, standardy týkající se PCI, témata související s GDPR a mnoho dalších.