Budoucnost kybernetického terorismu
Demokratickým systémům jde v kybernetickém prostoru o hodně. Lidé jsou závislí na přístupu k informacím a na volné výměně a pohybu dat. Demokratické systémy mají hodně společného, mimo jiné to, že jde o společenství, která jsou plná života, jsou závislá na informačních technologiích, které se staly klíčovým ekonomickým sektorem, a bohužel mají mnoho zranitelností, které jsou zralé ke zneužití. Tak, jak se fyzický a virtuální svět sbližují, hromadí se příklady a důkazy řady kybernetických útoků sponzorovaných státy. Navzdory faktům řada bezpečnostních expertů rizika kyberterorismu odmítá. Jejich kritika typicky patří do jedné ze tří hlavních skupin, z nichž každá využívá toho, že jejich argumenty se zdají být rozumné. Ve skutečnosti však mají tyto argumenty zásadní vady. Čím dříve společně pochopíme a překonáme předsudky, zastaralé myšlení a scestný konzervatismus, tím lépe budeme schopní se připravit na pravděpodobný vývoj.
Internet věcí: „zbraň hromadného narušení"
V roce 2016 se internet věcí stal zbraní hromadného narušení. Trend nejistoty internetu věcí je jasný: rizika rostou geometrickou řadou, zatímco posilování bezpečnosti zaostává. Konzervativní odhad byl, že v roce 2016 bude po celém světě v provozu 6,4 miliardy připojených zařízení, zatímco výdaje na kybernetickou bezpečnost byly v roce 2015 více než 75 miliard dolarů. Obě tyto hodnoty výrazně vzrostou, ale výsledky v kybernetické bezpečnosti odpovídající jejich nákladům nejsou schopny udržet krok s výzvami uvádění nových i stávajících zařízení na trh. Internet věcí se bude nadále rozšiřovat a vytvářet nové formy bezpečnostní nejistoty. Neexistují dostatečné mezinárodní technologické standardy a dohody, avšak my sami musíme se vší vážností rozvíjet naši předvídavost a zvyšovat odolnost vůči narušením, která nám ve velkém měřítku způsobují hacktivisti, nestátní subjekty a zločinci.
Sean S. Costigan
Sean S. Costigan je profesorem na George C. Marshall European Center for Security Studies. Je expertem na nové bezpečnostní výzvy a publikoval řadu materiálů v otázkách národní bezpečnosti a předvídavosti.
Jeho současný výzkum a výuka se týká souvislostí mezi kybernetickou bezpečností, kriminalitou a terorismem. Sean S. Costigan dříve spolupracoval na Programu pro privátní sektor Úřadu ředitele národního zpravodajství; jako CIO MIT Press, docent na The New School, ředitel pro strategické iniciativy v Centru pro bezpečnostní studie ETH Curich, hostující pedagog na Institutu studií zahraniční politiky University of Calcutta, výkonný editor Columbia International Affairs Online, výzkumný pracovník pro vědu, technologii a politiku průmyslové obrany v Council on Foreign Relations a ve Weatherhead Center for International Affairs, Harvard University.
Kromě práce pro Marshall Center je v současné době poradcem NATO/GCSP/PfPC Emerging Security Challenges study group, předsedou Editorial Board, Partnership for Peace Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes; senior společník v Security Governance Group a je společník ve Vision Foresight Strategy.