dsm 1997 2017


DATA SECURITY MANAGEMENT

Prestižní recenzovaný odborný čtvrtletník o bezpečnosti, správě a řízení rizik informačních systémů


ISSN 1211-8737
ISSN 2336-6745 (online)

pravni poradna banner

Aktuální číslo

2016 3 PCTÉMA: Kybernetická bezpečnost a zpravodajství, poskytovatelé řízených bezpečnostních služeb (MSSP)... TERMÍN VYDÁNÍ: 24.3.2020

ROČNÍK: 2020  |  ČÍSLO: 1  |  VYŠLO: 24.3.2020
Články označené rr prošly odborným recenzním řízením.

 

Obsah článku zobrazíte kliknutím na jeho název

Úvodník - Jak uchránit český kyberprostor? Musíme táhnout za jeden provaz

Jan Beroun, ředitel Vojenského zpravodajství
Přečtěte si úvodník DSM ZDARMA! Stáhnout si ho můžete ZDE...
DSM | strana 6

Rozhovor s Jeffreym Bardinem

Adam Lamser
Jeffrey Bardin je výkonným ředitelem a zároveň hlavním zpravodajcem ve firmě Treadstone 71. Jako předního odborníka jak na zpravodajství, tak i na kyberprostor jsme se ho v tomto díle ptali na Cyber Threat Intelligence, co to vlastně znamená být zpravodajcem v soukromém sektoru a jak vnímá pokroky kybernetické bezpečnosti od jejího zrodu.
DSM | strana 7

Soukromí uživatelů v prostředí internetové reklamy na českém webu rr

Libor Polčák
Pro zobrazení co nejrelevantnější internetové reklamy jsou využívané aukční servery, které šíří nabídky prozrazující velké detaily o uživateli, jeho vlastnostech, prohlížeči, poloze apod. Proto jsou v poslední době podávány četné stížnosti k dohledovým orgánům. Tento článek ukazuje, že i v ČR jsou zpracovávána citlivá osobní data bez odpovídajících souhlasů.
DSM | strana 11

Povinnost Data Retention v judikatuře Soudního dvora EU a Ústavního soudu ČR rr

Miroslav Uřičař
Povinnost uchovávat provozní a lokalizační údaje (Data Retention) byla od svého přijetí kritizována kvůli zásahům do práva na soukromí. Povinnost Data Retention již byla předmětem tří rozhodnutí Soudního dvora EU a tří rozhodnutí Ústavního soudu ČR, nejvýznamnějším z nich byl rozsudek Soudního dvora EU o prohlášení Data Retention Směrnice za neplatnou. V probíhající věci francouzský, belgický a britský soud požádaly Soudní dvůr
EU, aby posoudil, zda jejich národní povinnosti Data Retention jsou v souladu s unijním právem. Generální advokát Soudního dvora přednesl své stanovisko v těchto věcech 15. ledna 2020. Podle jeho názoru musejí být prostředky a metody boje proti terorismu v souladu s požadavky právního státu. Proto konstatuje, že ePrivacy směrnice brání takové právní úpravě, která ukládá povinnost plošně a nerozlišujícím způsobem uchovávat provozní a lokalizační údaje všech účastníků, jako je tomu u francouzské, belgické a britské právní úpravy. Rozhodnutí Soudního dvora může být očekáváno v nadcházejících měsících.
DSM | strana 17

Průzkum stavu digitalizace rr

Peter Chrenko
Ze slovních spojení obsahujících slova Digitalizace a Digitální transformace se postupně stává klišé, případně každý si pod ní představuje něco úplně jiného. Ukazuje se, že nejobvyklejší představa souvisí se zaváděním nových technologií a aplikací, které nám usnadňují práci a zákazníkům zpříjemňují život. Čím víc firma do těchto technologií investuje, tím se považuje za digitálnější. Realita je však taková, že tyto investice nepřináší očekávaný efekt, protože se v tomto „digitálním“ snažení zapomíná na to nejdůležitější – zákazníka (interního a externího). Cílem článku je s využitím nedávných miniprůzkumů poodhalit, jaká je digitální skutečnost ve velkých firmách a naznačit, jak k této komplexní problematice prakticky přistupovat v organizacích a začít vytvářet povědomí pro veřejný sektor, aby to dělal správně hned na první pokus, protože to má dopad na všechny  občany a celou společnost.
DSM | strana 23

DevOps – část VII. rr

Vladimír Kufner
Předposlední díl série článků o DevOps shrnuje dosažené výsledky transformace na DevOps po cca 10letém období a zamýšlí se nad odhadem budoucího vývoje DevOps. Článek probírá nejčastější mýty a typické problémy při transformaci na DevOps.
DSM | strana 30

Dvě dekády snah OSN o stabilizaci kybernetického prostorurr

Richard Kadlčák
Článek pojednává o historickém vývoji snah OSN o stabilizaci kybernetického prostoru od devadesátých let do současnosti. Zároveň identifikuje hlavní třecí plochy mezi státy hájícími svobodný, otevřený a bezpečný kyberprostor na straně jedné, a státy, které usilují o omezení svobody na internetu pod záminkou zajištění kyberbezpečnosti, na straně druhé. V neposlední řadě článek přibližuje roli České republiky v mezinárodních jednáních OSN a zamýšlí se nad praktickými způsoby stabilizace kybernetického prostoru na globální úrovni.
DSM | strana 36

Malware Emotet – Trickbot – Ryuk v benešovské nemocnici rr

Adam Kučínský, Vojtěch Sikora
Článek se zabývá kybernetickým útokem na nemocnici v Benešově, který proběhl v prosinci 2019. V článku je popsán útok, malware, který byl v tomto případě použit, postup po detekci útoku a opatření, která je třeba uplatnit k prevenci a reakci na tyto typy útoků.
DSM | strana 39

Skutečnost může být horší než očekávání rr

Martin Hlaváč
Koncem roku 2019 narazili IT administrátoři významné finanční instituce v České republice na neobvyklé aktivity v IT infrastruktuře firmy. V průběhu ověřování dospěli k závěru, že společnost byla napadena hackery, a pokusili se problém vyřešit vlastními silami. Po několika týdnech neúspěšných snah byl o pomoc požádán tým ze společnosti AEC. Expertům na kybernetickou bezpečnost se záhy podařilo rozkrýt nebývalý rozsah incidentu, odhalit vstupní vektor útočníků do systému a následně útok za pomoci přesně koordinovaných kroků zastavit. Finální eliminaci útočníků v infrastruktuře instituce umožnilo nasazení EPP/EDR řešení a následné manuální ukončení zbývajících aktivit hackerů. Ti byli v průběhu vyšetřování incidentu identifikováni jako členové celosvětově aktivní skupiny Cobalt Group, která se specializuje na nezákonné vyvádění finančních prostředků z firem a institucí.
DSM | strana 44

Recenze knihy

Miroslav Uřičař

Recenze knihy Bezpečnost informačních systémů podle zákona o kybernetické bezpečnosti (Smejkal Vladimír, Sokol Tomáš, Kodl Jindřich)
DSM | strana 50

CELÝ OBSAH ČÍSLA NALEZNETE ZDE...

 

Témata DSM na rok 2020

DSM 2020/1 TERMÍN VYDÁNÍ: 24.3.2020
Hlavní téma: Kybernetická bezpečnost a zpravodajství, poskytovatelé řízených bezpečnostních služeb (MSSP)...

DSM 2020/2 TERMÍN VYDÁNÍ: červen 2020
Hlavní téma:bude upřesněno

DSM 2020/3 |TERMÍN VYDÁNÍ: září 2020
Hlavní téma: bude upřesněno

DSM 2020/4  |TERMÍN VYDÁNÍ: prosinec 2020
Hlavní téma: bude upřesněno

 

DSM - recenzovaný odborný čtvrtletník

Časopis Data Security Management (DSM) se od svého založení v roce 1997 vyprofiloval jako specifická platforma přinášející kvalitní a aktuální přehled stavu a vývoje v oblasti bezpečnosti, správy a řízení rizik informačních systémů. Časopis je zaměřen na vědecké a odborné články vycházející z realizovaných výzkumných aktivit, recenzí, konzultací a praktických aplikací z oblasti informační bezpečnosti.

Náš časopis používá oboustranný anonymní revizní proces. Na tvorbě DSM se podílí přední experti, což je zárukou vysoké kvality obsahu.

Ediční pravidla ZDE...


dsm about

Získejte předplatné DSM

 • Tištěný a Elektronický čtvrtletník
 • Formát PDF pro pohodlné čtení na PC, tabletu nebo mobilu
 • Přístup k předplaceným číslům kdykoli online
 • Možnost objednat libovolný počet čísel nebo starší čísla
 • Platba bankovním převodem

Objednávka...

Tištěná verze + elektronická

price2189
4 čísla + bonus přístup do elektronické sekce předplatného

Elektronická
verze

price1936
Cena za 4 čísla

line
slovakia flag small Na Slovensku zajišťuje předplatné firma Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a.s.

Mediaprint- Kapa Pressegrosso, a.s. - oddelenie inej formy predaja, P.O.BOX 183, 830 00  Bratislava, Tel: 02/49893566, 02/49893563, 0800 188 826, Fax: 02/32222256
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Témata a obsahy všech čísel DSM

 • DSM 2020/1 24-bře-2020

  Hlavní téma: Kybernetická bezpečnost a zpravodajství, poskytovatelé řízených bezpečnostních služeb (MSSP)… TERMÍN VYDÁNÍ:...

 • DSM 2019/1 13-pro-2018

  Hlavní téma: Umělá inteligence, datová centra,...

 • DSM 2019/2 13-pro-2018

  Hlavní téma: Digitální stopa, behaviorální analýza, blackout,...TERMÍN VYDÁNÍ: 17.6.2019

 • DSM 2019/3 13-pro-2018

  Hlavní téma: SCADA, DevOps, Internet of things a smart city...TERMÍN VYDÁNÍ: 24.9.2019

 • DSM 2019/4 13-pro-2018

  Hlavní téma: Umělá inteligence, robotizace,...

 • DSM 2017/4 09-říj-2017

  Hlavní téma: Bezpečnost koncových zařízení (IoT)

 • DSM 2018/1 28-bře-2017

  Hlavní téma: Cloud, Incident management, klasifikace...

Chcete nás kontaktovat?

TATE International s.r.o.
Hořejší nábřeží 21, 150 00 Praha 5
IČO: 25148125 , DIČ: CZ25148125

phone  Tel: +420 737 215 220
email  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
 
Back to top